Queen, legenda wiecznie żywa

0
132

Ten brytyjski zespól rockowy założony został w 1970 roku i od tego czasu zachwyca swoich fanów na całym świecie. W skład grupy wliczamy Freddiego Mercury’ego, Briana Maya, Rogera Taylora oraz John Deacon. Zespół wniósł na scenę rockowego brzmienia świeżość i ponadczasowość.

Lata 70 to przede wszystkim początek ery Queen i przełomowy okres w ich karierze, do którego przyczynił się m.in. utwór „Killer Queen”. Był to początek trasy koncertowej zespołu po Stanach i Japonii. Już kilka lat później dorobili się poczwórnej płyty platynowej. W latach 80 pozycja zespołu znalazła się już w światowej czołówce, gdzie królowały utwory takie jak: “Another One Bites the Dust”, “Crazy Little Thing Called Love”. Jest to również era syntezatorów, które zespól postanowił użyć w swojej muzyce. Koniec tej dekady przyniósł również nieszczęśliwe wiadomości. W 1989 roku Freddie Mercury został zdiagnozowany z AIDS i w 1991 roku zmarł na skutek choroby. W 2005 roku został uznany przez Digital Dream Door jako najwybitniejszy wokalistą wszech czasów. W swojej karierze do ciekawszych wystąpień możemy zaliczyć te w duecie z takimi gwiazdami jak Def Leppard, Elton John czy David Bowie oraz wieloma innymi. Choć w utworach można znaleźć mieszanki różnych stylów, tak w 2001 roku Quenn znalazł swoje miejsce w hali sław, Rock and Roll Hall of Fame.

Queen należy do ikon i jednych z najwybitniejszych zespołów wszech czasów. Nic więc dziwnego, że przeżywa on właśnie swoją drugą młodość. Kult wokół brytyjskiej kapeli spowodował nagranie filmu biograficznego pt. „Bohemian Rhapsody”. Rolę również kultowego już Mercurego wciela się Rami Malek, który otrzymał Oscara za rolę pierwszoplanowego aktora. Trudno jest jednak oceniać to widowisko przez pryzmat zespołu. Tego typy filmy można traktować w różnorodny sposób. W zależności od tego czy podejdziemy do niego jako trubiutu czy też kolejnego sposobu na zarobienie przez Hollywood kasy. Bowiem niektóre fakty biograficzne zostały zmienione lub potraktowane dość swobodnie. Ciężko jest powiedzieć czy tego typu zabiegi są dobre czy też powinno się ich unikać i trzymać faktów. Mówimy przecież o biografii jednej z ikon muzyki. Jednak twórcy obrazu umieści w nim wiele utworów legendarnego już zespołu. Starając się wnieść do filmu nie tylko suche fakty ale prowadząc wydarzenia tak aby oddać głębię największych hitów zespołu. Sceny przeplatają się m.in. z utworami takim jak: “Don’t Stop Me Now”, “We Will Rock You”, “I’m in Love with My Car”, „Under Pressure”, “We Are the Champions” czy “Who Wants to Live Forever”. Nie możemy również zapomnieć o tytułowej „Bohemian Rhapsody”, która ulokowała się w czołówkach rockowych list przebojów wszech czasów. To właśnie na nich powinniśmy się skupić, ponieważ mimo upływu lat muzyka Queen się nie zestarzała i dalej świeci swoim blaskiem. Można nawet posunąć się do sformułowania ponownego odkrycia. Po premierze Bohemian Rhapsody nastąpił kolejny boom Quenn, a ich utwory sprzedają się w ogromnych liczbach rzędu 500 tysięcy.

Queen to zespół, przy którym dorastają kolejne pokolenia oraz zespół, który może cieszyć się świeżością brzmienia mimo upływu lat. Geniusz i ponadczasowość Queen zmieniła świat muzyki już na zawsze.